STANOWISKO NR 7/2016/VII
OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W SZCZECINIE
z dnia 15 czerwca 2016r
w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie pozytywnie opiniuje proponowane zmiany ustawy
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mających na celu uproszczenie procedur tzw. pakietu onkologicznego, w szczególności w zakresie uproszczenia sprawozdawczości dot. prowadzenia list oczekujących w przypadku świadczeń udzielanych na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego. Proponowany zakres informacji zawartych w karcie DILO niezawierający obowiązku zamieszczania w niej numeru Karty Zgłoszenia Nowotworu Złośliwego oraz danych dotyczących: objawów, badań diagnostycznych, oceny jakości diagnostyki onkologicznej oceniamy jako korzystny.
Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie popiera również zmianę art. 32a ww. ustawy poszerzającą zakres podmiotowy uprawnionych do diagnostyki onkologicznej na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego o lekarza udzielającego ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych, który stwierdził podejrzenie nowotworu. Pozytywnie ocienić należy także propozycję zgodnie z którą prawo do diagnostyki
i leczenia onkologicznego bez skierowania zostało nabyte nie tylko w przypadku wykrycia nowotworu złośliwego, ale również częściowo złośliwego. Zmiana ta usunie wszelkie wątpliwości świadczeniodawcy czy osoba z nowotworem częściowo złośliwym ma prawo do leczenia onkologicznego bez skierowania.
W opinii Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie nie do zaakceptowania jest natomiast propozycja uchylenia art. 136 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, będącego gwarantem zmiany kwoty zobowiązania określonej w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnej opieki specjalistycznej dostosowanej do potrzeb zdrowotnych w zakresie diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego. W naszej ocenie gwarancje bezlimitowego rozliczania świadczeń w ramach pakietu onkologicznego powinny pozostać ustawowe. Proponowana zmiana jest niebezpieczna z punktu widzenia praw pacjenta oraz gospodarowania środkami przeznaczonymi dla podmiotów leczniczych. Może w tym zakresie dojść do sytuacji, iż brak będzie środków na leczenie onkologiczne, ponieważ kwotę zobowiązania będzie trzeba określać z góry. To rozwiązanie Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie ocenia negatywnie.
Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej | Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej | |
w Szczecinie | w Szczecinie | |
dr n. med. Marleta Zienkiewicz | dr n. med. Magda Wiśniewska |