tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty ORL

STANOWISKO NR 5/2016/VII w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobów dopełniania obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów

2016-07-03 21:33 Marcin Czapp

STANOWISKO NR 5/2016/VII
OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W SZCZECINIE
z dnia 20 kwietnia 2016r.

w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobów dopełniania obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów

Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie pozytywnie ocenia propozycję nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2014r. w sprawie sposobów dopełniania obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów w kontekście uchylenia dotychczasowych limitów punktów edukacyjnych w poszczególnych formach doskonalenia zawodowego. Proponowane w tym zakresie zmiany są zgodne z oczekiwaniami środowiska lekarskiego. Samorząd zawodowy w ostatnich latach wielokrotnie zwracał się do Ministra Zdrowia
z apelami o zniesienie limitów punktowych.
Przykładem sposobu dopełnienia obowiązku szkoleniowego, w stosunku do którego w aktualnym brzmieniu rozporządzenia limit ten występuje jest udział w krajowym lub zagranicznym kongresie, zjeździe, konferencji lub sympozjum naukowym. Ta forma aktywności jest najczęściej wykorzystywana przez lekarzy. Obecnie prowadzi to do sytuacji, w której znaczna liczba punktów zdobyta przez lekarzy i lekarzy dentystów nie może zostać zaliczona do ewidencji doskonalenia zawodowego, co z kolei demotywuje osoby wykonujące ten zawód do udziału w kolejnych kongresach i konferencjach.
Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie popiera również propozycję zwiększenia liczby punktów w poszczególnych podstawowych aktywnościach doskonalenia zawodowego.

Pomimo pozytywnej ogólnej oceny przedstawionego projektu zmiany ww. rozporządzenia należy wnieść do niego kilka zastrzeżeń.
W tym miejscu należy zwrócić uwagę na utrzymanie w wykazie sposobów doskonalenia zawodowego formy odnoszącej się do napisania i opublikowania książki, rozdziału w książce lub edukacyjnego programu multimedialnego o charakterze popularnonaukowym. W zakresie tego sposobu doskonalenia zawodowego należy podkreślić, iż możliwe jest otrzymanie punktów edukacyjnych za publikacje zupełnie niezwiązane z tematyką medyczną, co również nie gwarantuje realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. Przedmiotowy zapis należałoby więc uszczegółowić poprzez wskazanie, iż publikacja lub program mają dotyczyć tematyki związanej z ochroną zdrowia, opieką zdrowotną lub profilaktyką.
Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie negatywnie opiniuje także propozycję skreślenia
z wykazu sposobów doskonalenia zawodowego prenumeraty fachowych czasopism medycznych oraz przynależności do kolegiów specjalistów lub towarzystw naukowych. W naszej ocenie powinny one nadal stanowić formę doskonalenia zawodowego. Nie sposób zgodzić się z argumentacją przedstawioną w uzasadnieniu projektu potwierdzającą konieczność ich wykreślenia.
W ocenie Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie większość regulowanych rozporządzeniem form,
w tym również udział w konferencji, kongresie, zjeździe lub sympozjum nie dają gwarancji faktycznego realizowania przez lekarza obowiązku doskonalenia zawodowego.
W opinii Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie usunięcie prenumeraty fachowych czasopism medycznych oraz przynależności do kolegiów specjalistów lub towarzystw naukowych wpłynie na ograniczenie realnych możliwości doskonalenia zawodowego przez kolegów lekarzy i lekarzy dentystów, zwłaszcza tych, którzy nie pracują w ośrodkach klinicznych, nie pracują naukowo i nie zdobywają kolejnych specjalizacji. Po wykreśleniu ww. form doskonalenia zawodowego dla tej grupy lekarzy i lekarzy dentystów pozostałyby praktycznie głównie udział w krajowym lub zagranicznym kongresie, zjeździe, konferencji lub sympozjum naukowym bądź też szkolenie wewnętrzne  organizowane przez podmiot leczniczy.
W świetle przedstawionych wątpliwości propozycje zawarte w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobów dopełniania obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów w ocenie Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie wymagają dodatkowych rozważań w zakresie proponowanych zmian.

 

 

Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej   Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
w Szczecinie   w Szczecinie
dr n. med. Marleta Zienkiewicz   dr n. med. Magda Wiśniewska