tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty ORL

STANOWISKO nr 2/2013/VI w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny

2013-07-26 22:00 Marcin Czapp

STANOWISKO nr 2/2013/VI
OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W SZCZECINIE
z dnia 19 czerwca 2013r.

w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny


Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie negatywnie opiniuje propozycje zawarte w projekcie
z dnia 16 maja 2013r. rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski
i lekarsko – dentystyczny, a dotyczące limitów miejsc na kierunku lekarsko - dentystycznym.

W ocenie Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie zwiększenie ilości miejsc o 69 nie znajduje żadnego uzasadnienia faktycznego. Powyższe negatywnie wpłynie na jakość kształcenia. Obecnie uczelnie medyczne prowadzące kierunki lekarsko-dentystyczne nie są już w stanie zapewnić odpowiedniej liczby unitów do praktycznej nauki zawodu. Dane z marca 2012r. uzyskane z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia jednoznacznie potwierdzają ten fakt. Stosunek, bowiem liczby osób szkolących się do liczby posiadanych przez uczelnie medyczne unitów wyniósł średnio zaledwie 5,5.
Aktualnie praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu odbywa się podczas obowiązkowego stażu podyplomowego, gdzie lekarze dentyści stażyści kierowani do konkretnych jednostek mają zagwarantowany dostęp do bazy lokalowej i sprzętowej. Z momentem zaś likwidacji od 2017 roku stażu podyplomowego lekarza dentysty, obowiązek zapewnienia zaplecza lokalowego, sprzętowego i dydaktycznego spoczywać będzie na państwowych uczelniach medycznych, które z uwagi na brak środków finansowych nie będą w stanie zapewnić dostatecznej ich ilości, przy tak określonej liczbie miejsc przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny.
Powyższe przekładać się będzie na niedostateczne przygotowanie zawodowe młodych dentystów,
a w efekcie skutkować może narażeniem życia i zdrowia pacjentów i zagrażać bezpieczeństwu pacjentów. W ocenie Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie przy podejmowaniu decyzji dot. kształcenia lekarzy dentystów osoby decyzyjne winny pamiętać, iż w kształceniu tym istotna jest jakość szkolenia, a nie ilość osób przyjętych na studia medyczne. Przy tak ustalonej liczbie limitów przyjęć, które są stale zwiększane, poddaje się w wątpliwość istnienie zasady wyrażonej w paremii „primum non nocere”.

Ponadto zwiększenie miejsc przyjęć na studia medyczne wydaje się tym bardziej bezzasadne
w kontekście ograniczonej od kilku lat ilości miejsc specjalizacyjnych w dziedzinach lekarsko-dentystycznych. Kształcenie, zatem niezliczonej liczby absolwentów uczelni medycznych w sytuacji niezapewnienia im dalszego rozwoju zawodowego stawia pod znakiem zapytania sens kolejnego zwiększania limitów miejsc na kierunku lekarsko-dentystycznym.


Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
w Szczecinie w Szczecinie

dr n. med. Maciej Górski dr n. med. Mariusz Pietrzak